Acknowledgments

Acknowledgments

  • Laura Niesen de Abruna, Ph.D., Provost and Vice President for Academic Affairs, Sponsor
  • Robin Cautin, Ph.D., Dean of College of Arts and Sciences, Sponsor
  • Patricia Walker, Ed.D, Dean of College of Health Professions, Sponsor
  • John Chalykoff, Ph.D., Dean of Jack Welch College of Business, Sponsor
  • Suzanne Deschênes, Ph.D., Department of Biology, Director of Thomas More Honors Program, Sponsor
  • Sally Ferri and Kelly DeRosa, Administrative Assistants to the Provost
  • Caitlin Robles and Kim Galiette, Web Content Management
  • Cynthia Conte, Campus Operations, Supervisor of Events Set-up
  • Stefanie Poulos, Executive Assistant to the Provost/VP for Academic Affairs
  • Beverly Lysobey, Digital Commons, Library

Academic Festival Organizing Committee

  • Richard Magee, Ph.D., Department of English and Modern Foreign Languages, Chair of Talks
  • Keri Matthews, M.S., Department of Computer Science and Information Technology, Co-Chair of Poster Session
  • Jennifer McLaughlin, M.A., Department of History, Co-Chair of Talks
  • Matthew Moran, Ph.D., Department of Exercise Science
  • Marlina Slamet, Ph.D., Department of Chemistry/Physics, Chair of Poster Session
  • David Taylor, Ph.D., Department of Marketing and Sport Management

Undergraduate Research Initiative Committee of Sacred Heart University, for organizing the event:

  • Dawn Melzer, Ph.D., Department of Psychology (Chair)
  • Bernadette Boyle, Ph.D., Department of Mathematics
  • Bronwyn Cross-Denny, Ph.D., Department of Social Work
  • Linda Farber, Ph.D., Department of Chemistry
  • June-Ann Greeley, Ph.D., Department of Religious Studies
  • Pearl Jacobs, Ph.D., Department of Criminal Justice
  • Richard Magee, Ph.D., Department of English and Modern Foreign Languages
  • Keri Matthews, M.S., Department of Computer Science and Information Technology
  • Jason Molitierno, Ph.D., Department of Mathematics
  • Patrick Morris, Ph.D., Department of Criminal Justice
  • Thomas Terleph, Ph. D., Department of Biology

Miscellaneous Tasks:

  • Moderators for Talk sessions: Anita August, Cara Erdheim, and Richard Magee, Ph.D.’s, Department of English and Modern Foreign Languages; Suzanne Deschênes, Ph.D., Department of Biology, and Jennifer McLaughlin, M.A., Department of History


Judges for Biology Research Posters:

  • Professor Kevin Bellows, SHU, Department of Biology
  • Professor Jorge Cardenas, SHU, Department of Biology
  • Professor Indrani Dutta, SHU, Department of Biology
  • Professor Peter Embriano, SHU, Department of Biology
  • Professor Mahboobe Ghaedi, SHU, Department of Biology
  • Professor Marilyn Moss, SHU, Department of Biology
  • Professor Denis Ostapenko, SHU, Department of Biology


Judges for Chemistry Research Posters:

  • Professor John Fleming, SHU, Department of Chemistry
  • Pamela Weiss, M.S., SHU, USPTO (Chemistry Division)


Judges for Computer Science and Information Technology Research Posters:

  • Christopher LaVoie, B.S., SHU, Department of Information Technology
  • Nicole Trudell, B.S., SHU, Department of Instructional Technology


Judges for Social Sciences Research Posters (Political Science, Psychology, and Social Work):

  • Professor Emeritus Donald Brodeur, SHU, Department of Psychology
  • Professor Gerald Reid, SHU, Department of Sociology
  • Professor Maureen Conard, SHU, Department of Psychology
  • Professor John McTighe, SHU, Department of Social Work
  • Professor Annemarie Murphy, SHU, Department of Psychology
  • Professor Carrie Picardi, University of Bridgeport, Department of Management
  • Professor Maura Rhodes, SHU, Department of Social Work


Judges for Athletic Training and Exercise Science Research Posters:

  • Kristin Emerick, A.T.C., SHU, Department of Athletics
  • Professor Richard Marcello, SHU, Department of Exercise Science
  • Professor Brendan Rickert, SHU, Department of Exercise Science
  • Professor Peter Ronai, SHU, Department of Exercise Science
  • Pamela Sulzicki, A.T.C., SHU, Department of Athletics